Jak kupić i zamontować podłogę laminowaną?

 

Nowa podłoga laminowana w pokoju czy w biurze? Bez względu na to gdzie chcemy ją zamontować musimy poznać kilka istotnych zasad, które ułatwią nam nie tylko jej wybór, ale również ułożenie oraz pielęgnację. O tym czym należy się kierować gdy decydujemy się na podłogę laminowaną opowiada Anna Lato z firmy Bel – Pol.

– Na co zwracać uwagę, gdy zdecydujemy się na zakup podłogi?

– Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę pomieszczenie w którym mają się znaleźć. W zależności od rodzaju pomieszczenia i przewidywanego natężenia ruchu powinniśmy wybrać podłogi kierując się klasą ścieralności. Do mieszkania kupujemy podłogi o mniejszej ścieralności zaś do biura czy salonu decydujemy się na podłogi o większej. Istotna jest też grubość.

– Gdy już zdecydowaliśmy się na podłogę i chcemy ją zamontować. To jak to zrobić?

– Podłoże pod podłogi musi być czyste, suche, stabilne i wyrównane. Na tak przygotowanym podłożu należy ułożyć folię paroizolacyjną i skleić taśmą odporną na wilgoć. Następnie układamy na styk matę podkładową. Gdy decydujemy się na panele, pierwsze co musimy zrobić przed ich ułożeniem to dokładnie sprawdzić każdy panel pod kątem występowania ewentualnych uszkodzeń, wyraźnych, widzialnych gołym okiem usterek, gdyż w przypadku ułożenia podłogi z wadami, producent nie uwzględnia roszczeń gwarancyjnych.

– A jak położyć podłogę laminowaną? Czy wolno nam ją przybijać gwoździami?

– W żadnym razie. Podłogi laminowane tworzą tak zwaną podłogę pływającą. Nie można ich zatem przyklejać, przybijać lub w inny sposób mocować do podłoża ściany. Dodatkowo pomiędzy podłogą a wszystkimi stałymi elementami prostopadłymi do niej: filarami, progami drzwi, rurami czy ścianami- należy zachować 10 milimetrów odstępu, czyli szczeliny dylatacyjne, gdyż podłogi laminowane pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgotności rozszerzają się lub kurczą.

– Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę?

– Natężenie światła i temperaturę pokojową. By uzyskać optymalny efekt wizualny podłogę należy układać wzdłuż głównego źródła światła. Montaż podłogi laminowanej powinien się odbywać w temperaturze 18-22°C i wilgotności powietrza do 70 procent. Przed położeniem podłogi panele powinny aklimatyzować się w pomieszczeniu przez 48 godzin.

– W jaki sposób dbać o podłogi laminowane?

– Wszystko zależny od klasy ścieralności. Im mniejsza ścieralność tym więcej pracy powinniśmy włożyć w ich pielęgnację. Posadzki, o które nie będziemy dbać, nie będziemy ich czyścić ani konserwować najzwyczajniej w świecie się zniszczą. Największym wrogiem tych podłóg jest wszystko to co sypkie jak piasek czy żwir. Równie niebezpieczna jest nadmierna wilgoć, gdyż podłogi mogą napęcznieć. Bardzo dobrym rozwiązaniem chroniącym przed miejscowym ścieraniem się laminatu jest stosowanie dywaników, mat ochronnych pod krzesła na kółkach, podkładek samoprzylepnych z np. filcu pod meblami, a szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na ścieralność. Niezwykle ważne jest również, by do pielęgnacji podłóg używać wyłącznie preparatów do tego przeznaczonych. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że podłogi będą nam służyć przez wiele lat.

 
 
 

0 Komentarzy

Możesz jako pierwszy zostawić swój komentarz.

 
 

Skomentuj