AKTUALNOŚCIBOGUSZÓW-GORCEDO POCZYTANIAPOWIAT WAŁBRZYSKIWAŻNE

75 lat boguszowskich druhów – fotorelacja

Od 75 lat boguszowska Ochotnicza Straż̇ Pożarna dba o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu wałbrzyskiego. W sobotę druhowie z gminy Boguszów – Gorce świętowali kolejny jubileusz. Oprócz gromkich braw otrzymali w prezencie nowy samochód.

Uroczyste obchody rozpoczęła mszą sowięta w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Trójcy. O godzinie 12.00 uroczystości w Rynku rozpoczęli: dowódca uroczystości druh Stanisław Janowski, członek zarządu oddziału Wojewódzkiego  Związku Ochotniczych Straży  Pożarnych  RP woj. dolnośląskiego  dh  Krzysztof  Jagodziński oraz prezes OSP Boguszów Ryszard Piwiński. Wydarzenie obfitowało w momenty wzruszenia. Jednym z nich było  wciągniecie flagi OSP na wysięgniku. Kolejnym, odznaczenie boguszowskiej jednostki złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Dopełnieniem i było wręczenie medali i odznaczeń́ zasłużonym działaczom oraz członkom. Zakupiony pod koniec minionego roku przez Ochotniczą Straż̇ Pożarną, lekki samochód gaśniczy, z powodu pandemii dopiero teraz doczekał się̨ poświecenia i oficjalnego przekazania. Samochód przekazał dh Krzysztof Jagodziński, dowód rejestracyjny, na ręce Komendanta OSP Boguszów Emila Stroisza  przekazał Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski,  a kluczyki wręczył pełniący  obowiązki burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc Krzysztof Kumorek. „Matka chrzestna”,  wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Iwona Frankowska, nadała pojazdowi imię Piotr.

Ochotnicza Straż Pożarna w Boguszowie Gorcach (dawna nazwa Boża Góra) powstała we wrześniu 1945 roku. Założycielem była grupa 8 ochotników, którzy utworzyli tzw. straż przeciwpożarowa. W grudniu 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne, na którym został wybrany zarząd. Pierwszym prezesem został Ignacy Smechtała, a naczelnikiem Czesław Zieliński. Lata powojenne to ciężki czas dla powstałej jednostki. Nie było zarówno sprzętu, mundurów, jak i środków finansowych. Dlatego organizowano różne imprezy kulturalno – towarzyskie dla mieszkańców Boguszowa. – W tym czasie Ochotnicza Straż poszerza stopniowo swoje szeregi. Od 1960 roku istniała już młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopców i dziewcząt. Ich opiekunem został Rroman Rymarski – opowiadał prezes OSP Boguszów Ryszard Piwiński. Pierwszy samochód, którym dysponowali boguszowscy strażacy był znaleziony w lesie koło Mieroszowa – był to niemiecki „Horch”. Przewoził 6 osób i niezbędny sprzęt gaśniczy. Po 10 latach eksploatacji został przekazany do muzeum pożarnictwa. W 1965 roku druhowie otrzymali samochód strażacki marki Star 20, który służył przez trzy lata. Na 20-lecie istnienia OSP Boguszów Gorce dostała już nowego Stara 25 wyposażonego w zbiornik wodny o pojemności 2000 litrów, który pracował przez kolejnych 25 lat. Kolejnym pojazdem otrzymanym z komendy w Wałbrzychu był samochodów techniczny marki Star 264 . – Uczestniczenie w licznych i trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych w ciężkim, górzystym terenie spowodowało przyspieszoną eksploatację samochodu. W 1989 roku samochód został wycofany z podziału bojowego. W to miejsce od Rejonowej Komendy Straży Pożarnej w Wałbrzychu otrzymaliśmy 15-letni samochód pożarniczy marki „Jelcz ”na podwoziu samochodu „Star 244”, który służył jednostce do 2002 roku – mówił Ryszard Piwiński. W roku 2002 na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej we Wrocławiu druhowie  otrzymali podwozie samochodu marki „Star 266”. Dzięki staraniom strażaków i dotacji Urzędu Miejskiego i Zarządu Głównego OSP RP samochód ten został skarosowany jako średni samochód ratowniczo-gaśniczy . Kolejne, nowe auto marki Mercedes, pojawiło się w 2015 rok. Zgłoszenie do budżetu partycypacyjnego powiatu wałbrzyskiego w 2016 roku pozwoliło OSP wzbogacić się o  terenowego quada. Trzy lata później na stanie pojawił się  leki samochód ratowniczo-gaśniczy, z napędem na cztery koła.  W sobotę odebrali uroczyście kluczyki i dowód do lekkiego samochodu  gaśniczego marki Volkswagen Crafter. Pojazd posiada zawieszenie uterenowione oraz napęd 4×4, wysokociśnieniowy agregat gaśniczy na 200 l wody, wyciągarkę, maszt z najaśnicą 20 tys. lumenów. Jest przystosowany do przewożenia 6-osobowej załogi. Został zakupiony w ramach boguszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przez 75 lat działalności jednostka brała udział w akcjach nie tylko na swoim terenie, ale również poza nim. Gasiła pożary, uczestniczyła w akcjach powodziowych i usuwaniu skutków powodzi  oraz ratowała tonących. 

Sobotnią uroczystość zaszczyciło wielu przyjaciół jednostki, bo tak nazywają̨ ich druhowie. Wśród nich byli przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, SDH Smiřice, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Wałbrzychu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach, boguszowskich firm i instytucji oraz osoby fizyczne. Obchodom  towarzyszyła Orkiestra Dęta pod batutą Kapelmistrza  Ryszarda Migdalskiego. Poniżej zdjęcia.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.