AKTUALNOŚCIWAŻNE

Alleluja, Jezus żyje! [Błogosławieństwo Biskupa]

Jak co roku, przy okazji Świąt Wielkiej Nocy, zamieniliśmy kilka słów z bp. Ignacym Decem – stało się to już naszą małą tradycją. W tym roku Wielkanoc obchodzimy inaczej. Przyjmijcie od nas życzenia zdrowia i pomyślności, a także błogosławieństwo od Ignacego Deca.

Dziś obchodzimy Święta Wielkiej Nocy. W Kościele przyjmuje się je za najważniejsze święto w roku. Dlaczego tak jest?

Centrum świąt wielkanocnych jest tzw. Święte Triduum Paschalne, które rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem i trwa do Niedzieli Wielkanocnej. Obejmuje ono wszystkie wydarzenia związane z Jezusem od czwartkowej Ostatniej Wieczerzy aż do Jego chwalebnego zmartwychwstania. Jest to świętowanie Paschy Chrystusa czyli Jego przejścia z egzystencji ziemskiej do egzystencji uwielbionej. To przejście zawierało dzieło zbawcze Jezusa: mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie.

W tym roku święta te są obchodzone zupełnie inaczej. Ze względu na obecną sytuację wierni nie mogą udać się do kościoła, nie mogą poświęcić pokarmów. Ze statystyk jasno wynika, że to właśnie wtedy w kościołach jest najwięcej osób. Czy tegoroczna sytuacja nie umniejszy podniosłości tego dnia?

Prawdziwi katolicy na pewno przeżywają w tym roku ból, gdyż nie mogą fizycznie, bezpośrednio uczestniczyć w celebracji Świętego Triduum Paschalnego. Jak wiemy liczba osób uczestniczących w liturgii Wielkiego Tygodnia jest ograniczona do pięciu osób. Z pomocą dla ludzi przychodzą media. W wielu parafiach wierni „uczestniczą” w nabożeństwach w swoich kościołach przez przekaz internetowy. Paleta transmisji radiowych i telewizyjnych w naszym kraju jest ogromnie poszerzona, tak co do miejsc jak i co do czasu. Poświęcenie pokarmów nie jest istotną częścią Świąt Wielkanocnych. W krajach poza Polską jest prawie nie znane. Nie możemy dodatkowych, świątecznych tradycji mylić z istotą tych wielkich i ważnych Świąt.

Wielki Post trwa 40 dni. Tyle trwał post Jezusa Chrystusa, ale tyle też trwał potop, wędrówka do Egiptu czy pobyt Mojżesza na Górze Synaj. Czy liczba 40 ma znaczenie symboliczne?

Tak, liczba czterdzieści w tradycji biblijnej jest uprzywilejowana. Wiele wydarzeń w historii zbawienia rozciągało się na czterdzieści dni, czy też na czterdzieści lat. Okres Wielkiego Postu w Kościele katolickim trwa też 40 dni. Na ten czas Chrystus zadaje nam do pełnienia uczynki miłosierdzia (pokutne). Należą do nich: modlitwa, post i jałmużna. A więc w Wielkim Poście winno być więcej modlitwy, więcej postu (pokuty) i więcej jałmużny.

Czy oznacza to, że powinniśmy odmówić sobie pewnych przyzwyczajeń, takich jak spożywanie słodyczy czy ma to głębszy, dużo bardziej duchowy wymiar?

Myślę, że ważniejszy jest post duchowy, wewnętrzny niż zewnętrzny.

Święta Wielkiej Nocy powinny być czasem pojednania z bliskimi. Niestety nie możemy w tym roku spotkać się z całymi rodzinami, by usiąść przy jednym stole. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, aby dobrze przeżyć dzień Zmartwychwstania Pańskiego?

Myślę, że tegoroczne przeżywanie Świąt Wielkanocnych jest testem na religijność naszych rodzin. Sądzę, że ograniczenia zewnętrzne mogą sprzyjać na pogłębienie wewnętrznego zaangażowania w dobre przeżywanie dni świątecznych w wymiarze indywidualnym , rodzinnym i społecznym.

Proszę na koniec o błogosławieństwo dla czytelników Wiadomości Świdnickich, Wiadomości Wałbrzyskich i Tygodnika Dzierżoniowskiego.

Wszystkim Drogim Czytelnikom Wiadomości Świdnickich, Wiadomości Wałbrzyskich i Tygodnika Dzierżoniowskiego życzę otwarcia się i przyjęcia darów Chrystusa Zmartwychwstałego: daru wiary, nadziei, miłości, pokoju, daru zdrowia duchowego i fizycznego. Nie lękajmy się!, Alleluja, Jezus żyje!.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.