AKTUALNOŚCIPOWIAT DZIERŻONIOWSKIWAŻNE

Natura pokazała siłę

Intensywne ulewy, który przeszły przez Polskę, wyrządziły szereg szkód. Zalane zostały zarówno gospodarstwa domowe jak i pola uprawne.

Padający przez kilka dni deszcz, dał się we znaki również mieszkańcom powiatu dzierżoniowskiego. Sytuację na bieżąco monitorowało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podwyższone stany rzek odnotowano w niektórych miejscach na terenie Gminy Wiejskiej Dzierżoniów, Dzierżoniowie, Łagiewnikach i Piławie Górnej. W związku z trudną sytuacją w niektórych miejscach starosta dzierżoniowski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego. W tym samym dniu (14 października – red) zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin oraz służb interweniujących i wspierających walkę z podtopieniami. W trakcie spotkania uczestnicy złożyli szczegółowy raport na temat sytuacji, jaka panuje w poszczególnych gminach w związku z intensywnymi opadami deszczu. Starosta również przekazał raport z objazdu po gminach powiatu, jaki odbył wraz z przedstawicielami Zarządu Dróg Powiatowych i pracownikami starostwa. W rejonach lokalnych podtopień interweniowała straż pożarna oraz służby gminne. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Dzień później, 15 października, sytuacja związana ze stanem zagrożenia powodziowego w powiecie dzierżoniowskim zaczęła się poprawiać. Służby informowały o wyraźnej tendencji spadkowej poziomu wód w korytach rzek i w przydrożnych rowach. W Dzierżoniowie na rzece Piławie poziom obniżył się o około pół metra. Podobnie sytuacja wygląda w Mościsku, gdzie z poziomu 290 cm, który odnotowano jeszcze 14 października, woda opadła do stanu około 240 cm. Niestety nadal trudna sytuacja panowała w wielu miejscach na terenie Gminy Dzierżoniów. Tam służby gminne i straż pożarna pracowały nad opanowaniem żywiołu, który zagrażał w szczególności prywatnym posesjom. Ucierpiały również posesje prywatne, zalane zostały duże obszary pól uprawnych, uszkodzeniu uległa także infrastruktura gminy. Wójt gminy Dzierżoniów powołał komisję, której zadaniem jest oszacowanie strat w infrastrukturze komunalnej. W terenie działali także pracownicy pomocy społecznej. W piątek 16 października 2020 r. o 14:00 stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie gminy Dzierżoniów został odwołany. W związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami, decyzją Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zamknięty został most pomiędzy ulicami Wierzbową i Szkolną w Mościsku. Przebiegał tamtędy objazd drogi powiatowej do drogi wojewódzkiej nr 382 Dzierżoniów – Świdnica.

Większych strat nie odnotowano w mieście. Rzeka wylała w miejscach zalewowych, głównie przy wjeździe do miasta od strony Piławy Dolnej, ale zdarzały się również lokalne podtopienia, m.in. w okolicy ul Wesołej. Woda wdarła się także do piwnic, ten problem wystąpił także w Szkole Podstawowej nr 9. Służby podległe burmistrzowi dokonały przegląd mostów, przepustów rzecznych i rowów melioracyjnych pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdziły również czy nie zostały uszkodzone drogi oraz czy sytuacja wpłynie na miejskie inwestycje. Od momentu ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego miasto uruchomiło również specjalny numer, pod którym można było zgłaszać informacje o lokalnych zalaniach i podtopieniach. Miasto zorganizowało także miejsca noclegowe, do których w nagłych wypadkach mogli być kierowani mieszkańcy.

(opr)

Fot. (Powiat, Gmina)

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.