AKTUALNOŚCIDZIERŻONIÓWPIŁAWA GÓRNAPOWIAT DZIERŻONIOWSKIWAŻNE

Nowe budynki mieszkalne w Piławie Górnej

W Piławie Górnej powstają dwa wielorodzinne budynki mieszkalne. To pierwsza tak nowoczesna inwestycja w mieście od wielu lat. Za jej realizację odpowiada zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie.

– W 2020 r. władze miasta przekazały Spółdzielni pod wieczyste użytkowanie ok. 1ha gruntu, na którym możemy wybudować trzy budynki. Rozpoczęliśmy dwie budowy – najbardziej zaawansowana dotyczy budynku, w którym docelowo ma być 50 mieszkań oraz 12 garaży. Zaplanowaliśmy także komórki lokatorskie, których liczba będzie zgodna z liczbą mieszkań, na zasadzie jedna komórka do jednego mieszkania. Wokół budynku tworzymy także 47 miejsc parkingowych. Tę inwestycję planujemy zakończyć w pierwszym kwartale 2023 r. Z kolei budowa drugiego budynku rozpoczęła się w maju – powstały już fundamenty. Ten budynek oddamy do użytku w 2024 r. – będzie w nim 35 mieszkań, 8 garaży i 36 miejsc parkingowych – mówi Wojciech Skupień, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie, realizującej obie inwestycje. Spółdzielnia sprzedaje mieszkania w nowych budynkach w Piławie Górnej w formie hybrydowej – część na własność, a część ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. – Różnica polega na tym, że mieszkania własnościowe są w całości finansowane przez właścicieli, natomiast mieszkania ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu zakładają wsparcie dla lokatorów, którzy nie mają na tyle wysokiej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt samodzielnie. Wówczas spółdzielnia wchodzi w rolę pośrednika – zaciąga kredyt na wszystkie mieszkania lokatorskie pod hipotekę tych mieszkań i podpisuje umowy z przyszłymi lokatorami – wyjaśnia Wojciech Skupień.

Najnowsze technologie w przystępnej cenie

Inwestycje w Piławie Górnej realizuje ten sam wykonawca, który ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Dzierżoniowie buduje od ponad 13 lat. –  Zarówno mieszkania własnościowe, jak i lokatorskie budujemy w takiej samej, nowoczesnej technologii. Budynek, który oddamy do użytku na koniec lutego 2023 r. jest wyjątkowy – nie tylko dlatego, że będzie to pierwszy blok w Piławie Górnej z windą lokatorską, ale także ze względu na dużą ilość zieleni i tereny rekreacyjne. W przypadku tej inwestycji mamy stosunkowo małą intensywność zabudowy. To da mieszkańcom poczucie przestrzeni, oddechu – podkreśla Wojciech Skupień. Z kolei członkowie Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie zwracają uwagę na przystępną cenę mieszkań w Piławie Górnej. – Nie każdego stać na zakup mieszkania w większym mieście – we Wrocławiu czy w Warszawie. Mieszkania, które powstają w Piławie Górnej to doskonała alternatywa – osiedla są ładne, nowoczesne, w samym centrum, a do tego mamy blisko szkołę czy żłobek. To wszystko w przystępnej cenie – mówi Krystyna Skibińska, członkini Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie.

W pierwszym budynku, w którym mieszkania zostaną oddane do użytku już w lutym 2023 r. cena za 1 m2 wyniosła 4050 zł brutto. W drugim budynku, którego budowa zakończy się w 2024 r. cena za 1 m2 to 5000 zł brutto. W obu przypadkach do ceny mieszkania wliczona jest także komórka lokatorska.  Dla porównania – we Wrocławiu za 1 m2 trzeba zapłacić 9309 zł brutto (dane dostępne w internecie-redakcja).  Spółdzielnia podaje, że sprzedano już wszystkie mieszkania w pierwszym budynku (37 na odrębną własność i 13 na spółdzielczo-lokatorskim prawie do lokalu). Z kolei na mieszkania w drugim budynku zapisało się 20 osób – 5 chce kupić mieszkania na odrębną własność, a 15 na spółdzielczo-lokatorskim prawie do lokalu.

Cieszymy się, że nasza okolica się rozwija, a społeczność się powiększa. Chcę podkreślić, że takie inwestycje to także zysk dla mieszkańców naszej spółdzielni – tylko na dwóch najnowszych inwestycjach spółdzielnia zyska ok. 2 mln zł. Te pieniądze będą wykorzystane zgodnie z planami spółdzielni, tj. na modernizacje, remonty, budowę chodników czy parkingów. Przede wszystkim pozwolą jednak zahamować wzrost czynszu. Myślę, że to ważne, aby zabezpieczyć ceny czynszu na możliwie najniższym poziomie – szczególnie w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, kiedy drożeje właściwie wszystko – podsumowuje Wojciech Skupień. Z inicjatywy Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie powstają także kolejne dwa budynki – już w samym Dzierżoniowie, przy ul. Korczaka. Budowa pierwszego z nich ruszyła w maju. Zaplanowano 35 mieszkań i 21 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Drugi budynek będzie taki sam.

(fot. użyczone TV Sudecka)

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.