AKTUALNOŚCIWAŻNE

Od czwartku musisz już używać maski

Od przyszłego czwartku obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Do 19 kwietnia zamknięte galerie handlowe, kina, teatry oraz zakłady usługowe.

Mamy ponad 5300 osób które zachorowały. Minionej doby wykonano ponad 8200 testów. Gdyby nie restrykcje i kwarantanna narodowa, byłoby 20 czy 40 tysięcy chorych. Sytuacja byłaby taka, jak we Włoszech. Gdyby restrykcje zostały poluźnione, a święta spędzilibyśmy tak jak wcześniej, za miesiąc było kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej. A to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy, by zmarło – mówił przed chwilą na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia. Jak dodał, od przyszłego czwartku trzeba zakrywać nos i usta w miejscach publicznych. Można to robić za pomocą maseczek lub materiałów własnych.  Do odwołania natomiast obowiązują ograniczenia dotyczące imprez masowych.

Jak poinformował minister edukacji narodowej egzaminy maturalne i ośmioklasistów zostają przesunięte. Dariusz Piontkowski zapowiedział, że  nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, a bardziej jego drugiej połowie. – Informacje o nowych terminach będą podane co najmniej na trzy tygodnie wcześniej – dodał. Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano również, że na kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia – przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.