ARCHIWUM

Piknikowe premiery

Podczas III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich, swoją premierę będzie miała książka autorstwa Łukasza Kazka „Faszystowska mać” opisująca wspomnienia jednego z pierwszych polskich osadników na terenie Gór Sowich – Wojciecha Szczeciniaka.

Książka opisuje pobyt w obozie koncentracyjnym Birkenau, potem roboty przymusowe przy budowie lotniska w Balicach pod Krakowem, ucieczkę oraz ukrywanie się przed Niemcami i ich szpiclami. Publikacja ukazuje również przyjazd bohatera do Jugowic Górnych, relacje polsko – niemieckie, czas stalinizmu i budowy Polski Ludowej. – Tą pozycją oddaję ci szacunek mój dziadku, oddaje Ci szacunek za twoje wychowanie, wartości które we mnie wpoiłeś, dziękuję za wszystkie twoje opowieści. Ale przede wszystkim za to kim dziś jestem gdyż to właśnie Ty mnie ukształtowałeś. Spoczywaj w pokoju – pisze autor. Premiera książki będzie miała miejsce dzisiaj, podczas III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich. Będzie można ją kupić w Pałacu Jedlinka, Sztolniach Walimskich, Kompleksie podziemnym Włodarz, Zamku Grodno oraz Muzeum Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich. Podczas pikniku odbędzie się również premiera reportażu „1277” połączoną ze spotkaniem z bohaterem produkcji – Janem Latańskim, ostatnim żyjącym więźniem obozu Ludwigsdorf.

Oprócz wrażeń kulturalnych na uczestników pikniku czeka wiele innych atrakcji. W sobotę 1 sierpnia na godz. 15.00 zaplanowano rekonstrukcję historyczną „Riese- pamięci ofiar…”, w której zagrają m.in. mieszkańcy Głuszycy. Po widowisku teatralno-historycznym odbędzie się koncert Jarka Chojnackiego. Centralnym punktem projektu jest Wielkie Widowisko Teatru Żywego „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…”, którego celem jest opowiedzenie o dramatycznej historii regionu przy zaangażowaniu wielu grup rekonstrukcyjnych i lokalnej społeczności. Widowisko w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka. Spektakl „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…” zrealizowany jest przy udziale najlepszych grup rekonstrukcyjnych z całej Europy oraz bardzo zaangażowanej w przedsięwzięcie lokalnej społeczności grających rolę ludności cywilnej, więźniów i górników pracujących w kopalni „Wacław” W spektaklu bierze udział około 200 statystów i aktorów. – W związku z tym, że nie dostaliśmy dofinansowania z urzędu marszałkowskiego, a chcemy cyklicznie prowadzić imprezę, wprowadziliśmy symboliczny bilet, aby choć po części zminimalizować koszty przedsięwzięcia – mówią organizatorzy. Dorośli, za wstęp na 1 dzień pikniku, zapłacą 5 złotych (ulgowy 3 złote). Pakiet na 3 dni kosztuje odpowiednio: 10 zł – normalny i 5 zł – ulgowy.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.