GOSPODARKAWAŻNE

ZUS podsumowuje konta przedsiębiorców

Jeszcze w tym tygodniu przedsiębiorcy dostaną informację z podsumowaniem wpłat składek wpłaconych na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Informacje trafią do 243 163 aktywnych płatników składek (tzn. działających firm) na Dolnym Śląsku, w tym na obszarze działania legnickiego oddziału ZUS do 63 528, wałbrzyskiego oddziału – do 60 841 i wrocławskiego – 118 787.

Te informacje są po to żeby osoba prowadząca firmę wiedziała czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, czy niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W każdej informacji jest podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami.

Ci płatnicy, którzy maja z nami podpisany układ ratalny dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – dodaje Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że przypomina, że dług na koncie może zostać rozłożona na raty. Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić może złożyć wniosek o ulgę. W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl

Jeżeli dług jest niewielki można go wyrównać poprzez wpłacanie większych kwot na bieżące składki.

Trzeba jednak sprawdzić czy nie naliczają się odsetki za zwłokę. Specjalny kalkulator, który pomoże właścicielowi firmy obliczyć wysokość odsetek – zapewnia Iwona Kowalska-Matis kalkulator jest dostępny na stronie internetowej ZUS. – Ci, którzy mają niewielką nadpłatę na koncie mogą ją odliczyć od najbliższej składki, jeśli kwota jest wysoka wystarczy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, który zrobimy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika – dodaje.

Zwolnienie ze składek – informacja na PUE

Rzeczniczka zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.). Oznacza to, że przekazywana teraz informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 r.  W tej sytuacji przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane. Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.