AKTUALNOŚCIWAŁBRZYCH

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu . W tym roku przypada ósma rocznica współpracy między obiema instytucjami. Dzięki niej do zamku wróciły liczne obiekty zabytkowej z dawnej kolekcji Hochbergów w tym obrazy i meble.

Zbiór zabytkowych szabel z XVIII i XIX w. przybliża historię Dolnego Śląska, będącego niegdyś obszarem wielu wojen i przemarszów wojsk, a także daje wgląd w dzieje militariów i wojskowości. Wśród przekazanych zabytków znalazły się: pruska krótka szabla piechoty (tzw. tasak) z XVIII w. oraz przykłady szabli kawaleryjskich z XIX w., używanych w armiach Prus, Rosji, Francji i Saksonii.

Nasza wieloletnia współpraca z Muzeum Narodowym jest ważna i potrzebna. Ma znaczący wpływ na podniesie atrakcyjności trasy turystycznej Zamku Książ. Sprawiła, że historia zatoczyła koło. Książańskie artefakty, które cieszyły niegdyś oczy księżnej Daisy, są dziś podziwiane przez gości odwiedzających Zamek Książ – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Poczynając od wyjątkowej wystawy »Metamorfozy Zamku Książ«, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Obecność w nim naszych oryginalnych zabytków – obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego z dawnej kolekcji Hochbergów – doprowadziła do poprawy stanu obiektu, a w parze z tym systematycznie prowadzone prace badawcze i konserwatorskie pozwoliły nam wzbogacić wiedzę na ich temat i poprawić stan zachowania. Te nasze wspólne, obopólnie korzystne działania sprawiły, że nastąpiło jakże widoczne podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.