Dzierżoniów, sześć kolejnych gmin, siedem instytucji oraz powiat podpisały porozumienie o stworzeniu grupy zakupowej, która na preferencyjnych warunkach nabywać będzie energię elektryczną. Współpraca ma przynieść wymierne oszczędności dla wszystkich.

Porozumienie w sprawie utworzenia grupy zakupowej, której celem jest wspólne przeprowadzenie postępowania i udzielenia zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej na 2024 rok podpisali w Dzierżoniowie przedstawiciele gmin: Miejskiej Dzierżoniów, Bielawy, Pieszyc, Łagiewnik, Piławy Górnej, gminy Dzierżoniów. Miasta Świdnica, Powiatu Dzierżoniowskiego,

Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, Dzierżoniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Łagiewnikach, Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. z siedzibą w Bielawie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Świdnica” Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy oraz Fundacji „Naszej Szkole” z siedzibą w Świdnicy.

Dzięki porozumieniu będzie możliwy zakup energii elektrycznej w 2024 r. na preferencyjnych warunkach dla tych podmiotów i ich jednostek podległych. Chodzi m.in. o oświetlenie uliczne, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki sportu, ośrodki kultury, biblioteki, ośrodki zdrowia, urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, stacje ładowania pojazdów, itp. Sprzedaż energii będzie prowadzona w modelu rynkowym (spotowym), w ramach Rynku Dnia Następnego (RDN) Towarowej Giełdy Energii – nowatorskiego modelu, rzadko stosowanego do tej pory przez samorządy. Jednak już pierwsze miesiące roku 2023 pokazały, że podmioty które taką metodę zakupu zastosowały osiągnęły na rynku wysokość cen – poniżej górnego pułapu określonego w „Ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Wolumen energii zakupionej w 2024 przez Grupę Zakupową będzie się kształtował na poziomie ponad 15.000 MWh (megawatogodzin), nie licząc 3.000 MWh, które wyprodukują instalacje fotowoltaiczne.

Postępowanie przetargowe w tej sprawie przeprowadzi, oraz kontrolę nad prawidłowością rozliczeń wyłonionego w przetargu sprzedawcy sprawować będzie spółka Energia Komunalna Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, która wybudowała w ostatnim roku 124 (z zaplanowanych 125) instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej gmin powiatu dzierżoniowskiego (i urządzeniach wodno-kanalizacyjnych), za co w kwietniu otrzymała na Europejskim Kongresie Gospodarczym statuetkę „TOP Inwestycje komunalne 2023”.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.