ARCHIWUM

Spór zbiorowy w Toyocie?

Do 23 marca zarząd fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland ma czas na spełnienie postulatów wystosowanych przez związki zawodowe. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia w poniedziałek związkowcy mogą wejść w spór zbiorowy z pracodawcą – ustalili dziennikarze naszego portalu.

– Zakończył się już etap tzw. negocjacji miękkich – mówi nasze źródło w TMMP. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których udało się nam dotrzeć, chodzi o nierówne traktowanie pracowników biura a produkcji w kwestiach płacowych. Dotyczy to m.in. przyznania premii rocznej od zysków. Najprawdopodobniej otrzymali ją tylko pracownicy biura i kadra kierownicza. Obie strony zapewniają, że chcą dojść do porozumienia. „Obecnie w fabryce Toyoty w Wałbrzychu trwają rozmowy pomiędzy reprezentacjami Związków Zawodowych a przedstawicielami firmy dotyczące poziomu corocznej podwyżki płac. Ze strony firmy zaproponowane zostało także rozwiązanie dotyczące nagrody związanej z dobrymi wynikami obejmujące wszystkie stanowiska, nadal trwają rozmowy co do szczegółów tego rozwiązania. Oczywiście może dojść do sytuacji, w której strony nie wypracują wspólnego stanowiska, natomiast dążeniem firmy jest rozwiązywanie wewnętrznych problemów na drodze wzajemnego kompromisu.” – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez TMMP. Związkowcy, którzy zaznaczają, że ich roszczenia to wynik rozmów z załogą, także wyrażają chęć dojścia do porozumienia. – Chcemy jednak, aby doszło do ujednolicenia systemu premiowania. Przejrzystych zasad i kryteriów ich podziału. Swoje żądania przekazaliśmy na piśmie. Termin mija w poniedziałek. Czekamy do tego dnia – informuje nasze źródło.

Toyota to jeden z największych producentów samochodów na świecie. W 2011 r. sprzedano ponad 7 mln modeli tej marki na pięciu kontynentach. Toyota znajduje się wśród 10 najlepszych światowych przedsiębiorstw na liście Fortune Global 500. Jest również najbardziej uznanym producentem samochodów. Fabryka w Wałbrzychu powstała w 1999 roku. Produkcje uruchomiono 10 kwietnia 2002 roku. W zakładzie produkowane są jednolitrowe silniki benzynowe, manualne skrzynie biegów i półautomatyczne skrzynie biegów M-MT. Możliwości produkcyjne wynoszoną 720 tysięcy skrzyń biegów rocznie oraz 371 tysięcy silników rocznie. W TMMP w Wałbrzychu pracuje około 1700 osób.

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.