ARCHIWUM

Straż pożarna interweniowała

W ostatnim czasie dzierżoniowscy strażacy odnotowali zwiększoną ilość interwencji w budynkach mieszkalnych, związanych z pożarami nagromadzonej sadzy w przewodach kominowych. Od początku 2013 roku takich interwencji odnotowano 15 na terenie powiatu dzierżoniowskiego, natomiast tylko w ostatnim tygodniu 6 interwencji, gdzie zapaliła się nagromadzona sadza i niezbędna była interwencja straży pożarnej.

Jedna z takich interwencji miała miejsce w Łagiewnikach przy ul. Jedności Narodowej 1, przewód kominowy był całkowicie zatkany nagromadzoną sadzą, która paląc się wewnątrz komina zagrażała drewnianej konstrukcji dachu budynku. Inna interwencja w Bielawie przy ul. 3 Maja 42 doprowadziła do częściowej rozbiórki ścian wewnętrznych i stropów budynku, ponieważ zapaliła się ich drewniana konstrukcja. Przypominamy, że obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy budynku jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania, zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresie ich użytkowania:

1) Od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

2) Od palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w punkcie 1 co najmniej raz na 3 miesiące.

3) Od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy.

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust 1. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2 wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Za nie dopełnienie obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych grozi kara aresztu, grzywny lub nagany zgodnie z zapisem art. 82 §2 pkt 7 kodeksu wykroczeń.

Strażacy posiadający upoważnienie, w ujawnionych przypadkach stwierdzonego rażącego zaniedbania nakładają na właścicieli lub zarządców budynków mandaty w wysokości do 500 zł.

Źródło: UM Dzierżoniów

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.