ARCHIWUM

30 milionów dla dolnośląskich gmin

Unijne wsparcie w wysokości ponad 30 mln zł otrzymało dziewięć gmin Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej. Środki te przeznaczone są na rekultywację składowisk odpadów komunalnych.

Już niedługo dolnośląskie składowiska odpadów komunalnych doczekają się rekultywacji. Będzie to możliwe dzięki projektowi Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej. Spółka ta została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu. To pierwsza taka inicjatywa, która aplikowała o tak duże środki. Na razie w projekcie biorą udział: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanica-Zdrój, Ziębice, Sobótka, Siechnice i Bystrzyca Kłodzka.

Projekt ma charakter kompleksowy. Tereny dziewięciu składowisk o łącznej powierzchni ponad 21 hektarów zostaną objęte działaniami, które poprawią stan środowiska naturalnego i ograniczą zagrożenia ekologiczne wynikające ze składowania odpadów. Rekultywacja polega na przywróceniu zdegradowanych terenów naturze. Nie jest jednak jedynym elementem projektu.- Dodatkowym aspektem jest uświadamianie i informowanie społeczności o proekologicznym charakterze całego przedsięwzięcia – mówi Małgorzata Jarzynka, prezes Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej.

Dofinansowanie do projektu wynosi 85% kosztów kwalifikowanych. Jest to najwyższy z możliwych poziomów – mówi Tomasz Tykierko, prezes DAWG, pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia. – Dodatkowo, kryteria kwalifikacji kosztów mówią o tym, że mogą być to koszty poniesione od stycznia 2007 roku. Jeśli więc gminy, które są w naszym projekcie, wydały do tej pory jakieś pieniądze na rekultywację, to takie kwoty mogą być zrefundowane – podkreśla prezes Tykierko. Na razie w projekcie uczestniczy 9 gmin, jednak projekt będzie działał do grudnia 2015 roku.

Źródło/Foto: UMWD

Share:

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.